ثبت برند و لوگو

ثبت برند و لوگو یکی از انواع خدماتی است که موسسه نیکان ثبت در زمینه ارائه آن به مشتریان خود فعالیت دارد، به همین دلیل تصمیم گرفتیم یک مقاله جامع و کاربردی در این خصوص برای شما عزیزان تهیه کنیم تا به صورت تخصصی با این مبحث آشنا شوید. پس برای اینکه از سیر تا پیاز ثبت برند و لوگو آگاه شوید تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

در گذشته برگ برنده صاحبان کسب و کار برای پیشی گرفتن از رقبا داشتن مدرک تحصیلی یا گواهینامه معتبر بود، اما امروز می‌توان به راحتی در هر رشته‌ای تحصیل نمود و انواع مدارک و گواهینامه‌های معتبر را کسب کرد. پس برای اینکه در رقابت بین کسب و کارها پیروز میدان شوید احتیاج به چه چیزی دارید؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم امروزه برای اینکه میان کسب و کارهای مشابه با کسب و کارمان خوش بدرخشیم می‌توانیم از برندسازی شخصی استفاده کنیم که از جمله مزایا و کاربردهای برندسازی شخصی می‌توان به فروش خدمات و کالا با قیمت مناسب به خریداران و تبدیل خریداران به مشتری‌های وفادار اشاره کرد.

برند شخصی از کسب و کار شما یک چهره انسانی می‌سازد به همین علت مخاطبان احساس می‌کنند که با شما آشنا هستند و در نتیجه تعامل بیشتری با شما برقرار خواهند کرد. در واقع می‌توان این روش را یک سرمایه‌گذاری بلندمدت دانست که اگر به درستی صورت گیرد باعث می‌شود که خیل عظیمی از مشتریان به سمت کسب و کار شما هجوم بیاورند.

لوگو نیز یک نشانه گرافیکی است که می‌تواند به صورت تصویری، متنی و … ارائه شود و معرف کسب و کار شما خواهد بود. در واقع می‌توان گفت که اصول برندسازی از طراحی لوگو آغاز می‌شود به صورتی که لوگو دروازه ورود شما به برند را مشخص می‌کند.

در ادامه این مقاله از نیکان ثبت به تشریح تخصصی‌تر مراحل ثبت برند و لوگو، مدارک و شرایط لازم و کلیه امور مربوط به ثبت برند و لوگو می‌پردازیم.

 

 

 

ثبت علامت تجاری

 

علامت تجاری در واقع همان لوگو است که در طراحی و ثبت آن می‌توان از علائم، حروف، نشانه‌ها و نمادهای مختلفی استفاده کرد. در واقع این علامت تجاری سبب تمایز کسب و کار و خدمات شما با سایر کسب و کارها و خدمات می‌گردد و به این ترتیب اگر در انتخاب و طراحی علامت تجاری دقت و اصول لازم را به خرج دهید کسب و کار شما در ذهن مشتریان ماندگارتر خواهید بود. انتخاب علامت تجاری باید به گونه‌ای باشد که معرفی کسب و کار شما را به صورت اختصاری نمایش دهد برای مثال علامت تجاری یا لوگوی برند اپل یک سیب گاز زده است که همه مردم این برند را با این علامت تجاری می‌شناسند توجه داشته باشید که تنها انتخاب و طراحی علامت تجاری و لوگو برای پیشرفت کسب و کار شما کافی نیست بلکه مرحله مهم مربوط به ثبت برند و علامت تجاری است.

 

ثبت برند تجاری

 

افرادی که در زمینه ارائه کالا و خدمات فعالیت دارند می‌توانند نسبت به ثبت برند تجاری برای شناسایی کالا، محصولات و خدمات خود اقدام نمایند. حال برند تجاری چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

برند تجاری در واقع علامت، نشانه یا هر نوع ویژگی ظاهری و قابل درکی است که منجر می‌شود تا دیگران نتوانند از نام مجموعه شما سو استفاده کنند و با ارائه کالا و خدمات نامرغوب اعتبار شما را خدشه‌دار نمایند. در نتیجه ثبت برند تجاری به شما کمک می‌کند محصولات خود را نشانه گذاری کنید تا مشتریان بتوانند محصولات شما را از نمونه‌های فیک و تقلبی یا مشابه تشخیص دهند و به این ترتیب اعتبار مجموعه خود را حفظ نمایید.

چنانچه در زمینه ثبت برند تجاری یا علامت تجاری احتیاج به هرگونه مشاوره داشته باشید می‌توانید به صورت رایگان با مشاوران مجموعه نیکان ثبت در ارتباط باشید و به صورت حضوری یا غیر حضوری پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

 

مراحل ثبت برند و لوگو توسط مجموعه نیکان ثبت

 

مراحل ثبت برند

 

 1. دریافت مشاوره از کارشناسان مجموعه نیکان ثبت در خصوص مراحل، هزینه و مدت زمان ثبت برند
 2. استعلام برند مورد نظر که نتیجه آن درصد موفقیت ثبت برند را تعیین می‌کند.
 3. ارائه و ثبت مدارک مورد نیاز جهت تنظیم اظهارنامه در سامانه اداره علامت
 4. مراجعه متقاضی ثبت برند به دفترخانه اسناد رسمی و امضای گواهی جهت تایید حساب کاربری
 5. تنظیم اظهارنامه به بهترین شکل ممکن توسط کارشناسان مجموعه نیکان ثبت و ارسال آن به اداره علائم تجاری
 6. بررسی پرونده در اداره علائم تجاری توسط سه کارشناس و رئیس اداره علائم تجاری
 7. در صورت تایید پرونده توسط چهار نفر اعلام شده بایستی باقی هزینه‌های مربوط به ثبت برند پرداخت گردد.
 8. تشکیل پرونده فیزیکی ثبت برند و پرداخت هزینه مربوط به چاپ آگهی در روزنامه رسمی در دو نوبت و پرداخت حق ثبت اداره علامت و در نهایت دریافت سند ثبت برند متقاضی توسط مجموعه نیکان ثبت

 

مراحل ثبت لوگو

 

 1. انتخاب طراح جهت طراحی لوگوی مورد نظر شما با توجه به نوع فعالیت و کسب و کارتان
 2. مراجعه به سامانه اداره ثبت لوگو(مالکیت معنوی) جهت ثبت اطلاعاتی از قبیل اطلاعات شخصی فرد، اطلاعات وکیل وی، اطلاعات کالا و طبقه‌های انتخابی، اطلاعات بانکی مربوط به واریز هزینه و …
 3. پس از ثبت اظهارنامه نوبت به تایید اظهارنامه می‌رسد در صورتی که اظهارنامه شما تایید شود بایستی علاوه بر مدارکی که در سامانه بارگذاری نموده‌اید اقدام به ارسال مدارک به صورت فیزیکی به اداره مالکیت معنوی نمایید، که در صورت بررسی و تایید این اطلاعات وارد مرحله بعدی خواهید شد و اگر اطلاعات مورد تایید قرار نگیرند بایستی ایرادات موجود در آن برطرف شود.
 4. پس از تایید اطلاعات ارسالی، آگهی مربوط به ثبت برند شما در یک روزنامه رسمی به چاپ می‌رسد تا عموم مردم از آن مطلع شوند. لازم به ذکر است اگر مردم اعتراضی نسبت به لوگوی شما داشته باشند می‌توانند آن را بیان کنند اما اغلب هیچگونه اعتراضی در این زمینه وجود ندارد.
 5. پس از ثبت برند، نوبت به تصدیق برند می‌رسد که در واقع با استفاده از آن می‌توانید لوگوی خود را به مدت ۱۰ سال برای خود محفوظ نگه دارید و هیچ شخص یا شرکت دیگری حق استفاده از آن را نخواهد داشت. البته لازم به ذکر است که اگر پس از ۱۰ سال مجدداً قصد استفاده از آن لوگو را داشته باشید بایستی نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.

 

 

مدت اعتبار برند و لوگو

 

مدت اعتبار برند و لوگو پس از تاریخ ارائه اظهارنامه به مدت ۱۰ سال است، البته یک فرجه ۶ ماهه نیز در این خصوص وجود دارد یعنی شما می‌توانید تا ۶ ماه از مدت پایان مدت اعتبار ثبت برند و لوگو نسبت به تمدید آن اقدام کنید که در نهایت بایستی هم هزینه مربوط به تمدید اعتبار برند و لوگو و هم هزینه ۶ ماه تاخیر به وجود آمده را بپردازید.

 

مدارک لازم جهت ثبت برند و لوگو برای شخصیت‌های حقیقی

 

 • کپی شناسنامه و کارت ملی
 • عضویت در سامانه ثنا و داشتن کارتابل
 • دریافت گواهی امضا از دفترخانه اسناد رسمی جهت عضویت متقاضی در سایت سامانه مالکیت معنوی
 • ارائه مجوز فعالیت در زمینه‌ای که درخواست ثبت برند دارید، مانند پروانه‌ کسب یا جواز تاسیس
 • تاییدیه سمت جهت مجوز فعالیت
 • دریافت کارت بازرگانی در صورت وجود حروف لاتین و انگلیسی در برند
 • ارسال مدارک مربوط به وکالت‌نامه رسمی در صورتی که امور ثبت برند توسط نماینده یا وکیل قانونی انجام می‌شود ضروری خواهد بود.

 

مدارک لازم جهت ثبت برند و لوگو برای اشخاص حقوقی

 

 • ارائه مدارک ثبتی شرکت بدین جهت که شخصیت حقوقی را مشخص نماید.
 • ارائه اساسنامه و روزنامه رسمی که آگهی مربوط به ثبت برند در آن درج شده باشد.
 • کپی کارت ملی و شناسنامه مدیرعامل
 • ارائه نمونه تصویر از برند مورد نظر، چنانچه برند شما دو یا سه بعدی باشد باید تصویر مورد نظر از چند زاویه تهیه گردد.
 • دریافت و ارائه کارت بازرگانی در صورت وجود حروف لاتین یا انگلیسی در برند
 • چنانچه امور ثبت برند توسط نماینده یا وکیل قانونی انجام می‌گیرد احتیاج به ارائه وکالت‌نامه رسمی و مدارک مربوطه خواهد بود.

 

*لازم به ذکر است که مهر شرکت و سازمان جهت ثبت برند و لوگو الزامی است.

 

مدت زمان لازم جهت ثبت برند

 

به طور کلی مدت زمان لازم جهت ثبت برند و لوگو در ایران سه ماه است که شامل طی نمودن امور مربوط به بررسی اولیه و درج آگهی در روزنامه رسمی خواهد بود.

 

گواهی ثبت برند و لوگو

 

در دنیای امروز با توجه به رقابت تنگاتنگی که بین کسب و کارهای مختلف وجود دارد شما می‌توانید از طریق ثبت برند و لوگو به مجموعه و فعالیت خود اعتبار و هویت قانونی ببخشید و همچنین کالا و خدمات خود را متمایز کنید و طرح و لوگوی خودتان را شخصی سازی نمایید. در واقع بدین ترتیب می‌توانید صیانت معنوی برند و طرح خود را محفوظ نگه دارید، اما توجه داشته باشید که تنها ثبت برند و لوگو کافی نیست بلکه شما بایستی نسبت به اخذ تاییدیه گواهی ثبت برند و لوگو از اداره ثبت نیز اقدام نمایید تا پروسه هویت بخشی و صیانت از طرح و خدمات شما تکمیل گردد.

پس از دریافت تاییدیه گواهی ثبت برند و لوگو لازم است که موارد زیر را به طور دقیق و کامل در آن ذکر نمایید.

 • تاریخ رسید اظهارنامه شرکت و کد ثبت آن
 • تاریخ ثبت برند و کد ثبت علامت تجاری
 • اطلاعات شخصی مالک برند تجاری از جمله نام شخص، شغل او، نشانی محل اقامت و تابعیت او
 • مشخص کردن نوع کالا یا خدمات تولیدی
 • مشخص نمودن اینکه آیا برند و لوگوی شما در خارج از کشور نیز به ثبت رسیده است یا خیر، در صورتی که جواب شما بله باشد بایستی زمان دقیق ثبت برند را قید کنید.
 • تاریخ صدور تصدیقنامه برند
 • تاریخ و مدت اعتبار برند
 • دریافت امضا از رئیس شعبه ثبت علائم تجاری

 

شرایط ثبت برند و لوگو

 

شاید تصور کنید که تنها طراحی و انتخاب یک برند و لوگو می‌تواند شرایط را برای ثبت برند و لوگو مورد نظر شما مهیا نماید، اما باید بگوییم که اینطور نیست بلکه برای ثبت برند و لوگو و تایید آن از جانب مراجع قانونی( اداره مالکیت معنوی در ایران و سازمان جهانی WIPO در ثبت برند و لوگوی جهانی) لازم است شرایطی فراهم باشد که این شرایط عبارتند از:

 • برند و لوگوی انتخابی شما متمایز و متفاوت از سایر برندها و لوگوها باشد و مجموعه یا شخص دیگری با برند و لوگویی مشابه آن به فعالیت یا ارائه خدمات و کالا مشغول نباشد.
 • با موازین شرعی، نظم عمومی و اخلاق حسنه منافاتی نداشته باشد.
 • خصوصیات کالا و خدمات را به خوبی نمایش دهد و مبدا جغرافیایی آن‌ها را نیز به درستی معین سازد.
 • عبارات، نشانه‌ها یا تصاویری از پرچم، نشانه‌های نظامی، نام کشورها یا نشان رسمی کشورها و مواردی از این قبیل را در خود نداشته باشد، مگر اینکه از جانب مسئولین صلاحیت‌دار کشور یا سازمان مربوطه اجازه استفاده از این علائم و نشانه‌ها را دریافت کرده باشد.
 • اگر برند و لوگوی انتخابی شما مشابه برند و لوگویی باشد که قبلاً تقاضای ثبت آن صورت گرفته است، ثبت برند برای درخواستی مقدم است که تقاضای ثبت آن زودتر انجام گرفته باشد.

در نتیجه چنانچه برند و لوگوی شما فاقد ویژگی‌های عنوان شده باشد می‌توان از ثبت آن جلوگیری نمود یا چنانچه پس از ثبت برند و لوگو انتخابی شما متوجه این مسئله شوند که برند و لوگوی شما فاقد ویژگی‌های مذکور است می‌توانند در دادگاه صالح نسبت به این امر اقامه دعوا نمایند.

 

آیا ثبت برند و لوگو اجباری است؟

 

ثبت برند و لوگو در ایران اجباری نیست، مگر در مواردی که دولت و وزارت عدلیه بنابر شرایطی مشخص کند که شرکت‌ها و افرادی که در حوزه‌های خاص فعالیت می‌کنند بایستی نسبت به ثبت برند و لوگو اقدام کنند. حال زمینه‌های فعالیتی که ثبت برند و لوگو در آن‌ها اجباری است کدامند؟

 • داروهای اختصاصی طبی و دامپزشکی که بدون نسخه پزشک یا با نسخه پزشک قابل استفاده هستند.
 • مواد غذایی بسته‌بندی شده در ظروف مخصوص مانند چای، شکلات، پنیر، آبنبات، ترشی، کنسرو و … .
 • نوشیدنی‌ها شامل مشروبات الکلی و غیر الکلی، آب معدنی، شربت، انواع آبمیوه، آب گازدار و آب جو
 • لوازم آرایشی که به صورت مستقیم با پوست انسان در ارتباط هستند مانند ادکلن، عطر، پودر، صابون و پماد

 

کلیه محصولات ذکر شده شامل اینکه تولید داخلی باشند یا خارجی بایستی حتماً شامل اطلاعاتی از قبیل نام تجاری محصول، نشانی و محل ساخت محصول و شماره ثبت باشند. البته توجه داشته باشید که نباید امکان امحای این اطلاعات به راحتی از روی محصول وجود داشته باشد، همچنین چنانچه محصولات عنوان شده تولید خارج از کشور باشند بایستی شماره و تاریخ اجازه فروش در ایران روی آن‌ها قید شده باشد.

 

هزینه ثبت برند و لوگو

 

تعرفه ثبت برند و لوگو با توجه به فاکتورهای زیر تعیین می‌گردد:

 • هزینه ثبت اظهارنامه که با توجه به تعداد طبقات و میزان کالای درج شده و حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی ثبت برند و لوگو متفاوت خواهد بود. در واقع با افزایش تعداد طبقات و ثبت برند و لوگو برای اشخاص حقوقی شاهد افزایش هزینه ثبت اظهارنامه خواهیم بود.
 • هزینه مربوط به درج آگهی در روزنامه رسمی که با افزایش تعداد طبقات و یا وجود علامت رنگی در برند هزینه مربوطه افزایش خواهد یافت.
 • هزینه مربوط به حق ثبت که با توجه به افزایش تعداد طبقات و کالا هزینه مربوطه بیشتر خواهد بود، همچنین هزینه حق ثبت برای اشخاص حقوقی بیشتر از اشخاص حقیقی است.
 • لازم به ذکر است چنانچه گواهی ثبت برند شما از جانب وکیل دادگستری دریافت گردد بایستی مبلغی به عنوان حق تمبر به وی پرداخت شود.

 

مزایای ثبت برند

 

 • عدم سوء استفاده دیگران از برند و خدمات ارائه شده توسط شما
 • قانونی شدن فعالیت شما و عدم استفاده سایر افراد و شرکت‌ها از برند و لوگوی شما
 • جلب رضایت و اعتماد مشتری
 • امکان ارائه آن به سازمان‌ها و ادارات دولتی مانند سازمان غذا و دارو
 • فراهم آوردن امکان رشد و توسعه کسب و کار شما و در نهایت کسب اعتبار بیشتر
 • تشویق شرکت‌ها نسبت به حفظ و افزایش کیفیت محصولات و خدماتشان

 

طبقه‌بندی در ثبت برند و لوگو

 

کسب و کارها برای اینکه بتوانند ثبت برند و لوگوی مورد نظر خود را در حوزه مشخصی انجام دهند بایستی با توجه به طبقه‌بندی ارائه شده از سوی اداره ثبت این کار را انجام دهند، برای مثال شرکتی که ثبت برند و لوگوی مربوط به شرکت خود را در طبقه ۳۰ انجام داده است هیچ شرکت دیگری نمی‌تواند در همان حوزه فعالیت در طبقه ۳۰ نام مربوط به شرکت قبل را اتخاذ کند اما می‌تواند در سایر طبقات نام مشابه با آن شرکت را برای مجموعه خود در نظر بگیرد.

طبقه‌بندی در ثبت برند و لوگو به این ترتیب است که هر طبقه متعلق به فعالیت و کسب و کار خاصی است، برای مثال طبقه یک برای مواد و محلول‌های شیمیایی، کشاورزی، کودهای گیاهی و …  و طبقه ۱۰ برای تجهیزات پزشکی و دانپزشکی است. سایر طبقات نیز هر کدام به ترتیب متعلق به گروه شغلی یا فعالیت خاصی هستند.

جهت آگاهی از اینکه ثبت برند و لوگو شما بایستی در کدام یک از طبقات قرار گیرد می‌توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان با مشاوران مجموعه نیکان ثبت به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن نوع طبقه فعالیت خود را مشخص کنید.

 

سایت مربوط به استعلام برند و لوگو

 

پیش از ثبت برند و لوگو انتخابی شما بایستی نسبت به عدم تکراری بودن آن اطمینان حاصل کنید، در نتیجه بایستی پس از انتخاب برند و لوگو نسبت به استعلام آن از اداره ثبت مالکیت معنوی اقدام کنید تا در صورت تکراری بودن برند و لوگوی شما مراحل ثبت را انجام ندهید و وقت و هزینه خود را اتلاف ننمایید. جهت استعلام برند و لوگوی خود بایستی به سامانه اداره ثبت مالکیت معنوی مراجعه کنید و از طریق پر کردن فرم مربوط به مشخصات خود و تعیین طرح و لوگو و حوزه فعالیت خود نتیجه استعلام برند را از طریق پیامک دریافت نمایید.

 

ثبت برند در ایران

 

شاید برخی از شما تصور کنید که به دلیل ضعیف بودن فرایند کپی رایت در ایران و مراحل پیچیده‌ای که ثبت برند و لوگو دارد اصلاً چه احتیاجی هست که شما به ثبت برند لوگو خود بپردازید؟

در پاسخ باید بگوییم که ثبت برند و لوگو به شما کمک می‌کند که ویترین کسب و کار خود را برای جذب مشتریان بیشتر به شکل زیبایی ایجاد کنید، در واقع یک تبلیغ زیبا و جذاب باعث می‌شود که بینندگان بیشتری به شما اعتماد کنند و به خریداران و مشتریان وفادار شما تبدیل شوند. توجه داشته باشید که مبحث برند و لوگو با مبحث تعیین نام شرکت کاملاً متفاوت است، در واقع برند و لوگو شما چیزی است که فعالیت و کسب و کار شما با آن شناخته می‌شود و در ذهن عموم باقی می‌ماند برای مثال دیجی کالا یک برند است اما نام این شرکت نوآوران فن آوازه است. همانطور که می‌بینید این مجموعه با نام برند آن شناخته شده نه با نام شرکت، پس ثبت برند و لوگو در شناخته شدن فعالیت و حوزه کاری شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

تفاوت ثبت برند و ثبت لوگو

 

در تعریف مربوط به برند و لوگو تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو بیان شده است، اما اگر بخواهیم در این بخش تنها به ذکر تفاوت‌های میان برند و لوگو بپردازیم باید بگوییم که در واقع لوگو بخشی از برند است و طی پروسه ثبت برند ثبت لوگو نیز انجام می‌شود. می‌توانیم اینگونه بیان کنیم که برند یک نام تجاری محسوب می‌شود، در صورتی که لوگو یک علامت و نشان تجاری جهت متمایز کردن محصولات و خدمات مجموعه از کالا و خدمات مشابه مجموعه‌های دیگر است.

 

ثبت برند بین المللی

 

ثبت برند و لوگو به صورت بین المللی مزایایی که ثبت برند و لوگو در ایران دارد را به همراه خواهد داشت علاوه بر اینکه مزایایی از قبیل دسترسی به بازار بزرگتر جهانی، توسعه کسب و کار و کسب شهرت جهانی، امکان دریافت ویزا و جذب سرمایه از کشورهای خارجی و … را نیز میسر می‌کند. جهت ثبت برند و لوگو بین‌المللی شما بایستی مراحلی مشابه ثبت برند و لوگو در ایران را طی کنید با این تفاوت که شما بایستی دارای کارت بازرگانی باشید و به جای اینکه به سامانه اداره ثبت مالکیت معنوی مراجعه کنید به سازمان WIPO که مختص ثبت برند و لوگو بین المللی و جهانی است مراجعه نمایید.

البته لازم به ذکر است که ثبت برند و لوگو بین‌المللی ممکن است مراحل و شرایط پیچیده‌تری نسبت به ثبت برند و لوگو در داخل ایران داشته باشد، به همین دلیل چنانچه در این زمینه هرگونه پرسشی دارید می‌توانید این پرسش را از طریق مراجعه حضوری یا غیر حضوری با مشاوران مجموعه نیکان ثبت در میان بگذارید و پاسخ سوالات خود را در سریع‌ترین زمان ممکن و به صورت تخصصی و رایگان دریافت نمایید.

 

آیا ثبت برند و لوگو مشابه ثبت شرکت احتیاج به پرداخت مالیات دارد؟

 

همانطور که پیش از این نیز عنوان کردیم ثبت برند و لوگو به مدت ۱۰ سال برای کسب و کار شما اعتبار خواهد داشت و چنانچه مدت مورد نظر به پایان برسد می‌توانید مجدداً نسبت به تمدید آن اقدام نمایید و اگر شش ماه پس از پایان مهلت اعتبار برند و لوگوی خود نسبت به تمدید آن اقدام ننمایید مالکیت آن را از دست خواهید داد، اما چنانچه قبل از به پایان رسیدن شش ماه مورد نظر نسبت به تمدید اعتبار برند و لوگوی خود اقدام کنید تنها بایستی هزینه تاخیر و تمدید اعتبار را بپردازید پس در نتیجه باید بگوییم که ثبت برند و لوگو احتیاج به پرداخت هزینه‌ای تحت عنوان مالیات ندارد.

 

انواع وضعیت پرونده هنگام ثبت برند

 

پرونده تایید شده: پس از ارسال مدارک و اطلاعات خواسته شده به اداره ثبت مالکیت معنوی و مورد تایید قرار گرفتن آن توسط کارشناسان، آگهی مربوط به آن در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار چاپ خواهد شد و چاپ آن تقریباً یک هفته الی ۱۰ روز به طول می‌انجامد. در واقع چاپ آگهی ثبت برند و لوگو در مرحله اول به دلیل این است که عموم مردم آن را مشاهده کنند و در صورت وجود مشابهت با سایر طرح‌های دیگر نسبت به آن اعتراض نمایند. اگر پس از گذشت یک ماه آگهی مربوط با هیچگونه اعتراضی روبرو نبود می‌توان نسبت به چاپ سری دوم آگهی اقدام نمود که در این آگهی شماره ثبت علامت تجاری نیز چاپ خواهد شد، در نهایت چنانچه آگهی دوم پس از چاپ در سایت قابل پیگیری بود می‌توان این آگهی را به همراه یک وکیل جهت اخذ انحصاری علامت مذکور به اداره مالکیت صنعتی فرستاد.

پرونده ثبت برند رد شده: چنانچه پرونده شما از جانب کارشناسان مربوط رد شده است، شما می‌توانید پس از ایجاد تغییر در نام و علامت برند و لوگو و تکمیل مدارک مربوطه مجدداً نسبت به ثبت برند و لوگو اقدام نمایید.

پرونده ثبت برند ناقص: در صورتی که پرونده شما به صورت کامل تکمیل نشده و نقصی در آن وجود داشته باشد می‌توانید پس از برطرف کردن نقص و تکمیل اطلاعات خواسته شده دوباره مراحل پیگیری پرونده خود را جهت ثبت برند و لوگو خود به جریان بیندازید.

 

ویژگی‌ها و خصوصیات یک برند خوب

 

 • انتقال دهنده کلیه مفاهیم، احساسات و ویژگی‌های شرکت و مجموعه‌ای باشد که به آن تعلق دارد.
 • قادر به نمایش زمینه فعالیت شرکت باشد.
 • جایگاه اجتماعی و ارزش محصول و خدمتی که عرضه می‌نماید را حفظ کرده یا افزایش دهد.
 • مردم به راحتی با آن تعامل کنند و نسبت به آن حس مالکیت داشته باشند.
 • در نهایت نیز برند شما بایستی در قبال اعتماد مشتریان مسئول باشد و همانطور که به جلب اعتماد مشتری می‌پردازد کیفیت مطلوب را نیز ارائه دهد.

 

نکاتی جهت انتخاب نام برند

 

 • پرهیز از انتخاب اسامی و علائمی که با اسلام و موازین اجتماعی مخالفت دارند.
 • عدم استفاده از برندها یا اسامی معروف
 • پرهیز از انتخاب اسامی و صفات عام که جنبه توصیفی دارند و به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • نام منتخب نباید بالای ۵۰ درصد شباهت داشته باشد.
 • نام منتخب نباید تنها شامل اعداد فارسی یا لاتین باشد.
 • نام منتخب می‌تواند ترکیبی از نام‌های فارسی و لاتین باشد.
 • برای اینکه نام انتخابی شما شانس قبولی بیشتری داشته باشد بهتر است نامی که انتخاب می‌کنید شانسی یا ساختگی باشد.
 • بهتر است نام انتخابی شما ترکیبی یا دارای چند سیلاب باشد.
 • برند و لوگو انتخابی شما می‌تواند شامل یک عدد، سمبل یا کلمه ترکیبی و مواردی از این قبیل باشد.
 • برای انتخاب برند خود می‌توانید از ترکیب دو نام خانوادگی نیز استفاده نمایید.

 

هدف از ثبت برند و لوگو چیست؟

 

در واقع هدف از ثبت برند و لوگو علاوه بر ایجاد وجه تمایز بین کالا و خدمات یک مجموعه با مجموعه دیگر این است که افراد سودجو حاصل دسترنج و تلاش مجموعه‌های دیگر را دستمایه سودآوری خود قرار ندهند و از مجموعه‌های دیگر سو استفاده ننمایند، به همین دلیل سازمان‌هایی مانند اداره ثبت مالکیت معنوی و سازمان جهانی WIPO تاسیس شده است تا از ثبت برندهای مشابه در یک کشور و در سطح بین‌المللی جلوگیری به عمل آید.

 

ممنوعیت‌های موجود در ثبت برند

 

چنانچه برند و لوگوی شما دارای هر کدام از ویژگی‌های زیر باشد نمی‌توانید نسبت به ثبت آن اقدام نمایید.

 • استفاده از نمادهای دولتی نظیر هلال احمر
 • نماد پرچم ایران و علامت مخصوص جمهوری اسلامی ایران
 • انتخاب نمادها و علائمی که توسط دولت منع شده مانند پرچم‌های ادوار گذشته مربوط به دولت و کشور ایران
 • علامت تجاری موسسات رسمی نظیر صلیب سرخ
 • استفاده از کلماتی که برند را به ایران ربط دهد مانند دولتی، ایران و …
 • استفاده از علائمی که خلاف عفت عمومی یا نظم عمومی باشند.
 • استفاده از کلمات توصیفی مانند سازه مقاوم، در این گونه کلمات بایستی یک پیشوند یا پسوند به کلمه اضافه کرد.
 • استفاده از علائم گمراه کننده و بی‌ربط مانند استفاده از تصویر اتومبیل برای لبنیات
 • استفاده از علائم مخالف با موازین اخلاقی
 • به کار بردن نشانه‌های سلطنتی
 • انتخاب برند و نامی که شباهت زیادی به برند دیگری داشته باشد به نحوی که تشخیص کالا و خدمات آن‌ها از یکدیگر تقریباً غیر ممکن باشد.
 • استفاده از علائم یا نام تجاری که به صورت گمراه کننده مشابه نام یا علامت تجاری مربوط به یک موسسه دیگر باشد.

 

حفظ برند و لوگو

 

حفاظت از برند و لوگو تنها شامل علامت و نام به کار برده شده است و در واقع شما نمی‌توانید شکل خاصی از بسته‌بندی را نیز منحصراً در اختیار داشته باشید، برای مثال بطری‌های نوشابه کوکاکولا دارای ظاهر خاصی هستند اما نمی‌تواند این نوع بسته‌بندی را تنها برای شرکت خود در نظر داشته باشد و آن را به نام خود ثبت کند بلکه شما می‌توانید برای شناسایی بطری‌های کوکاکولا به برند و علامت تجاری آن‌ها توجه کنید. همچنین در نظر داشته باشید که ثبت برند و لوگو باعث می‌شود که تولید کنندگان نسبت به حفظ و افزایش کیفیت محصول خود توجه بیشتری داشته باشند و در این زمینه سرمایه‌گذاری بیشتری نیز انجام دهند به همین دلیل حفاظت از برند و لوگوی مورد نظر شما که به نام شرکت و مجموعه شما ثبت شده است بسیار مهم خواهد بود چرا که کیفیت کالا و خدمات شما را نمایان می‌کند.

 

نکات مهم در ثبت برند و لوگو

 

 • لوگو یا همان علامت تجاری قابلیت نقل و انتقال دارد.
 • گواهی ثبت برند و علامت شرکت با اعتبار ۱۰ ساله صادر می‌شود.
 • جهت ثبت برند شرکت لازم است که بازسازی واضح و مشخصی از آرم مورد نظر با کلیه رنگ‌ها طرح‌ها و نقش‌های سه بعدی آن درج گردد.
 • برند مورد نظر شما بایستی نشان دهنده خدمات یا کالایی باشد که در زمینه آن فعالیت دارید.
 • چنانچه شرکت یا مجموعه دیگری قصد استفاده از برند و لوگوی شما را داشته باشد بایستی شما به صورت قانونی به آن‌ها اجازه نامه اعطا کنید.
 • چنانچه قصد ثبت یک برند با نام فارسی را دارید بایستی مجوزی در خصوص فعالیت مرتبط با برند و لوگوی مورد نظر را به اداره ثبت کشوری یا منطقه‌ای ارائه دهید که این مجوز می‌تواند اساسنامه شرکت باشد.

 

استعلام برند و لوگو

 

همانطور که پیش از این نیز عنوان کردیم برند و لوگوی انتخابی شما بایستی اختصاصی باشد و نمونه مشابه آن در زمینه فعالیتی شما وجود نداشته باشد، به همین دلیل لازم است که پیش از به ثبت رساندن برند و لوگو مورد نظر شما نسبت به استعلام آن اقدام کنید. حال برای استعلام برند و لوگو چندین روش وجود دارد که این روش را عبارتند از:

 • مراجعه به سایت رسمی استعلام برند به آدرس اینترنتی ssaa.ir و جستجو در بخش پرونده‌های علائم تجاری
 • استعلام از سامانه اداره مالکین صنعتی به آدرس ssaa.ir
 • استعلام ثبت برند از طریق روزنامه رسمی به آدرس اینترنتی http://rrkk.ir و جستجو در بخش آگهی‌های قانونی
 • درخواست استعلام برند و لوگو از موسسه‌هایی نظیر نیکان ثبت

 

اهمیت یک برندسازی خوب

 

در واقع برندسازی یک روش بازاریابی است و کسب و کارها نباید محدودیتی برای بازاریابی خود در نظر بگیرند زیرا با استفاده از یک روش بازاریابی مناسب شما می‌توانید مخاطبان بیشتری را به مشتریان وفادار تبدیل کنید و به مرور زمان اعتبار و فروش بیشتری نیز داشته باشید، به همین دلیل یک برندسازی خوب می‌تواند شما را از نقطه صفر کسب و کارتان به اوج برساند البته این کار به مرور زمان اتفاق خواهد افتاد.

 

نتیجه‌گیری

 

ما تمام تلاش خود را کردیم تا در این مقاله سیر تا پیاز ثبت برند و لوگو را برای شما عزیزان توضیح دهیم، چنانچه شما جهت حفاظت از اعتبار و کیفیت کالا یا خدمات خود احتیاج به ثبت برند و لوگو دارید می‌توانید در این زمینه با مشاوران مجموعه نیکان ثبت در تهران واقع در سید خندان ارتباط تلفنی، حضوری یا اینترنتی برقرار نمایید و در سریع‌ترین زمان ممکن به صورت تخصصی خدمات لازم را دریافت کنید. مجموعه ما با کادری مجرب از کارشناسان و مشاوران کلیه امور مربوط به ثبت برند و لوگو را برای شما انجام خواهد داد، برای این منظور تنها کافیست ما را از شرایط و خدمات مورد نظر خود آگاه سازید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *