تمدید هیئت مدیره و بازرس شرکت

در  شرکت ها  بعد از مدت معینی صاحبان شرکت تمدید هیئت مدیره با توجه به قوانین و مقررات خاص انجام می نمایند. این امور را تمدید بازرس و هیات مدیره می نامند.

این یکی از گزینه های تغییرات شرکت است در ارتباط با تغییرات شرکت بیشتر بدانید ….

برای تمدید هیات مدیره و بازرسین بایستی صورت جلسه ای ثبت و ضبط شود که معمولا این صورت جلسه در دو نسخه تهیه و آماده می شود .بعد از ممهور شدن آن توسط اعضای شرکت کننده در جلسه، به اداره ثبت و اسناد و املاک ارسال می شود.البته بایستی نکته ای را در نظر داشته باشید که هر فرد تحصیل کرده نمیتواند به عنوان هیئت مدیره و بازرسین یک شرکتی منصوب شود.

انتشار روزنامه رسمی 

هرگونه تغییر در ترکیب بازرسان و اعضای هیئت مدیره باید در روزنامه رسمی کشور آگهی شود. این قانون برای تمام انواع شرکت‌ها و کسب ‌و کارها اجرا می شود .

در متن‌های قانونی، به فرایند انجام این تغییرات « تمدید بازرس و هیئت مدیره شرکت» می‌گویند. انجام عملیات تغییر در شرکت‌های سهامی خاص با مسئولیت محدود تفاوت چندانی ندارد.

تولیدکنندگان صنعتی معمولاً به سرمایه‌گذاران متعدد نیاز دارند و سهام‌داران حق دارند در تصمیم‌گیری‌ های شرکت سهیم باشند.در واقع، هیئت مدیره شرکت‌ ها عموماً برای مدیریت سرمایه‌گذاران تشکیل می‌شود و تعویض افراد و اصلاح اعضا امری طبیعی و رایج است.

از طرف دیگر، بازرسان شرکت‌ها نیز نمایندگان قانونی سرمایه‌گذاران برای نظارت بر عملکرد مدیران هستند و تمدید بازرسان شرکت نیز باید طبق قوانین انجام بگیرد.

مدت تعیین سمت بازرس در شرکت سهامی خاص

مدت تصدی بازرس در شرکت سهامی خاص 1 سال است که باید سالانه تمدید شود.

مدارک لازم

اقدام برای این کار به مدارکی نیاز دارد که باید به تأیید مراجع رسمی برسد. مدارک لازم برای تمدید بازرسین و هیات مدیره شرکت‌های با مسئولیت محدود با مدارک لازم برای تمدید هیئت مدیره و بازرسین شرکت‌های سهامی خاص یکسان است. وجود همۀ آنها الزامی است. این مدارک به شرح زیر هستند:

   1. مدارک ثبت شرکت.
   2. ارائه صورت‌جلسه‌هایی که به امضای تمام اعضا رسیده‌اند.
   3. ارائه مدارک شناسایی بازرسان شرکت یا اعضای جدید هیئت مدیره.
   4. آگهی آخرین تغییرات بازرس و هیئت مدیره شرکت در روزنامه رسمی کشور.

نحوه تمدید بازرس و هیئت مدیره شرکت

برای این امر شرکت ابتدا باید این موضوع در جلسات مطرح شود.رسیدن به تصمیمی مشترک و مورد قبول همۀ اعضا دشوار است،  اما برای تمدید بازرسین شرکت و هیات مدیره، برگزاری این جلسه‌ها الزامی است.پس از انجام گفت‌وگوها و آماده کردن مدارک لازم باید مراحل زیر را برای نهایی کردن تمدید بازرس و هیئت مدیره شرکت طی کنید:

 1. نگارش صورت‌جلسه‌های مرتبط و امضای آن توسط تمامی اعضا.
 2. ثبت تمامی مدارک لازم برای تمدید بازرسان شرکت و هیئت مدیره در سامانه ثبت شرکت‌ها.
 3. پرداخت هزینه‌ها با مراجعه به اداره ثبت شرکت‌ها.
 4. ارسال مدارک لازم با پست.
 5. درج آگهی در روزنامه رسمی و پرداخت هزینه‌های آن.

هزینه  ها ی این تغییر ات چیست ؟

هزینه‌های ثبت تغییرات بازرسین و هیات مدیره شرکت کاملاً شفاف و روشن هستند.

این هزینه‌ها در برگیرندۀ مبالغی برای انجام اقدامات قانونی و ثبت صورت‌ جلسه‌ها است. که جدیدترین فهرست آن همیشه در وب‌سایت ثبت شرکت‌ها در دسترس است. علاوه بر این هزینه‌های دولتی، مبلغی نیز برای چاپ آگهی تمدید بازرس و هیئت مدیره شرکت در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران باید بپردازید.همچنین همیشه می‌توان برای انتشار آگهی تمدید بازرسان شرکت و هیئت مدیره در روزنامه‌های کثیرالانتشار نیز اقدام کرد. این مورد آخر الزام قانونی ندارد اما برای اطلاع‌رسانی در این زمینه سودمند خواهد بود.

قوانین تمدید

اعضای هیئت مدیره مهم‌ترین بنیان سازمانی  شرکت است این افراد، تحت نظارت بازرسان شرکت، اساسی‌ترین تصمیمات را اتخاذ می‌کنند. به همین دلیل، مقررات و اساسنامه‌هایی وجود دارد که رعایت آنها برای تمامی اشخاص الزامی است.

تمام جابه‌جایی‌ها و انتصاب‌هایی که در بازرسین و هیات مدیره شرکت‌های با مسئولیت محدود یا بازرسین و هیات مدیره شرکت‌های سهامی خاص انجام می‌گیرد باید طبق همین قوانین باشد.

در این زمینه، توجه به انجام تمام تشریفات قانونی مثل برگزاری منظم جلسات و امضا شدن صورت‌جلسه‌ها به دست تمامی اعضا بسیار ضروری است. همچنین زمان‌بندی صحیح انجام کارها از جمله ثبت به موقع آگهی تمدید بازرس و هیئت مدیره شرکت در روزنامه رسمی کشور بسیار ضروری است.

LinkedIn

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *